Starzenie się skóry

Osoby nie posiadające jeszcze zmarszczek na swojej młodej cerze na pewno czasami zastanawiają się jak będą wyglądać za kilka lub kilkanaście lat i na pewno chciałaby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się. Warto dowiedzieć się co trzeba robić aby zachować młody wygląd przez długie lata bo wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Etapy starzenia się skóry

 

Zrozumienie własnej skóry i tego jak będzie się zmieniać jest bardzo istotne. Pierwsze bruzdy na twarzy pojawiają się między 25 a 30 rokiem życia. Są to zmarszczki mimiczne tworzące się na wskutek mrużenia oczu, uśmiechania się czy marszczenia czoła. Ja sama nazwa wskazuje powstają mimowolnie, zależą od naszego temperamentu i mimiki. Poza nimi niestety na naszej twarzy pojawiają się zmarszczki grawitacyjne, na przykład opadające kąciki ust czy bruzda nosowo-wargowa. Przyczyną ich powstania jest odwodnienia skóry i powolne zanikanie włókien kolagenu i elastyny.

 

Jak wiadomo więc nasza cera zmienia się wraz z wiekiem. Odpowiedzialne są za to hormony i coraz słabsza możliwość regenerowania się komórek. Najbardziej zauważalne zmiany mają miejsce podczas menopauzy gdy w organizmie kobiety zaczyna się zmniejszać ilość estrogenu czyli hormonu żeńskiego, który ma za zadanie utrzymać skórę nawilżoną i jędrną. Także działanie wolnych rodników powoduje utratę sprężystości skóry. Te cząstki ujawniają się wraz z niezdrowym trybem życia czyli paleniem papierosów, stresem, zanieczyszczeniu środowiska, nieodpowiedniej diety i promieni słonecznych. Niestety osoby, które nie unikają wyżej wymienionych czynników będą bardziej podatne na szybkie starzenie się skóry.

 

Jak zatrzymać zmiany na skórze?

 

Nikt jeszcze nie powstrzymał pojawiania się zmarszczek jednak mamy sporą wiedzę jak im zapobiec. Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających, przeciwzmarszczkowych może nam wiele dać, opóźniając pojawianie się bruzd na twarzy ale należy pamiętać o wprowadzeniu reguł zdrowego stylu życia. Trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią ilość snu, subtelną mimikę twarzy, spanie na poduszkach z delikatnego włókna, zdrową dietę, unikać denerwowania się, rzucenie palenia (także biernego) i podjęcie aktywności fizycznej. Jeśli nie potrafimy żyć bez słońca i opalania się należy stosować środki ostrożności czyli kremy z wysokim filtrem i okulary przeciwsłoneczne. Gdy na naszej twarzy pojawią się zmarszczki zawsze możemy skorzystać ze zdobyczy medycyny estetycznej. Stosowanie botoksu lub innych zabiegów odmładzających z użyciem kwasu hialuronowego jest rzeczą bardzo popularną i dostępną dla wielu osób.