Jak pozbyć się zmarszczek?

Pojawienie się pierwszych oznak wchodzenia w wiek dojrzały jest zwykle dla jeszcze młodej kobiety wielką traumą. Jednak podjęcie decyzji na jaką kurację chciałybyśmy się zdecydować jest  trudne i wymaga czasu a także konsultacji z wysokiej klasy specjalistą.

 

Pierwsze kroki odmładzające

 

Na początek warto zastosować proste i bezpieczne sposoby, które mają na celu zapobieganie zmarszczkom. Zabiegi bezinwazyjne bo takie są polecane młodym kobietom wchodzącym powoli w dojrzalszy wiek mogą polegać na zastosowaniu retinoidów. Tego typu preparaty może zapisać nam lekarz pierwszego kontaktu lub dermatolog. Substancje są pochodnymi witaminy A, która świetnie działa na cerę z bruzdami.

 

Kremy przeciwzmarszczkowe

 

Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym mamy dostęp do wielu kremów przeciwzmarszczkowych. Nie jest więc powiedziane, że musimy wykosztować się żeby wyglądać młodo i świeżo. Wydawać się jednak może, że kremy z drogerii nie działają tak jakbyśmy tego chcieli. Okazuje się jednak że dopiero z biegiem lat ujawnią się efekty używania kremów przeciwzmarszczkowych. Są więc doskonałym sposobem na zwalczenie płytkich zmarszczek i mało jeszcze widocznych oznak starzenia się cery.

 

Zabiegi inwazyjne

 

Mikrodermabrazja i dermabrazja są zabiegami przy których usuwa się zewnętrzną warstwę skóry, jednocześnie stymulując jej wzrost. Odrasta  jędrniejsza i młodsza. Główną różnicą między tymi zabiegami jest ilość zlikwidowanej skóry- dermabrazja jest dużo bardziej bolesna, może prowadzić do zaczerwienienia skóry i pojawieniu się strupów. Ten drugi zabieg czyli mikrodermabrazja traktuje naszą skórę delikatniej ale z drugiej strony należy ją powtórzyć kilkukrotnie aby uzyskać zadowalający efekt.

 

Kolejną metodą usuwania zmarszczek jest zabieg laserowy podczas którego zostaje wytworzony kolagen wzmacniający wzrost nowych komórek skóry. Innowacyjne lasery ablacyjne niestety nadal zostawiają ślady na twarzy pacjentek dlatego po zabiegu musimy przejść dość krótki okres rekonwalescencji. Z kolei słabsze lasery podgrzewają tylko naszą skórę co ułatwia produkcję kolagenu i elastyny. Nie działają destrukcyjnie na cerę ale wymagają całej serii zabiegów aż uzyskamy zadowalający efekt.

 

Peeling chemiczny także usuwa zewnętrzną warstwę naszej skóry ale z użyciem kwasów. Wyróżnia się peelingi słabe i mocne- nasz wybór zależy od tego czy chcemy trochę pocierpieć aby uzyskać natychmiastowy efekt czy wolimy jednak rozłożyć go w czasie ale nie odczuwać dyskomfortu podczas wykonywania zabiegów.

 

Bardzo popularnym obecnie zabiegiem jest zastrzyk z botoksu, który paraliżuje wybrane mięśnie twarzy dzięki czemu skóra napina się i ujędrnia w jednej chwili. Zastrzyki wykonuje się zwykle w okolicach czoła, oczu i ust. Ten zabieg należy powtarzać co kilka miesięcy aby utrzymać zadowalający efekt.

Stosowanie wypełniaczy ma na celu redukcję i wygładzenie zaawansowanych zmarszczek. W preparatach stosuje się kolagen, tłuszcz i kwas hialuronowy czyli substancje które nasza skóra samoistnie wytwarza (ale z wiekiem coraz mniej).

 

Najbardziej radykalnym z inwazyjnych zabiegów przeciwzmarszczkowych jest lifting twarzy, dzięki któremu utrzymujemy skórę gładszą przez około 10 lat. Podczas operacji wycina się nadmiar skóry i tłuszczu z dolnej części twarzy łącząc resztę z mięśniami tkaną łączną, która się zacieśnia. Po zabiegu dość długo utrzymuje się opuchlizna, należy przygotować się na kilka tygodni urlopu aby dojść do siebie.