Cellulit- jak z nim walczyć?

Według statystyk około 80% kobiet skarży się na cellulit. Powodów na jego powstawanie jest wiele,  wystarczy zbyt mało ruchu, stres, niezdrowa dieta, siedzący tryb życia.

 

Powody tworzenia się cellulitu

 

Dawniej uważano, że tylko kobiety z nadwagą miały skłonność do tej przypadłości jednak okazuje się, że także szczupłe mają ten problem. Tkanka tłuszczowa znajduje się pod naszą skórą, niezależnie od wagi (oczywiście szczupłe osoby mają jej dużo mniej) i może zbijać się tworząc cellulit. Jego powstanie jest uwarunkowane genetycznie, zależy też od poziomu żeńskich hormonów w organizmie.

 

Jak powstaje cellulit?

 

Według definicji cellulit to nieprawidłowe rozmieszczanie się tkanki tłuszczowej, które jest związane także z obecnością obrzękowo-włóknistych zmian tkanki podskórnej. Ciekawostką jest fakt, że ta przypadłość ma swoją polską nazwę- jest to lipodystrofia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zaburzony przepływ limfy, która jest odpowiedzialna za pozbywanie się z organizmu ubocznych produktów metabolizmu. I właśnie gdy w naszym ciele dzieje się coś podobnego tworzą się defekty skórne czyli nieregularne rozłożenie przerośniętych komórek tłuszczowych, wody i produktów przemiany materii.

Każdy z nas rodzi się z pewną liczbą komórek tłuszczowych- adipocytów, co jest cechą dziedziczną. Źle funkcjonująca gospodarka hormonalna także spowodować może powstanie „pomarańczowej skórki”. Enzym, który jest za nią odpowiedzialny to estrogen ale także niezdrowa dieta i niewystarczająca ilość ruchu.

 

Etapy tworzenia się „pomarańczowej skórki”

 

Pierwszym sygnałem alarmowym jest pobruzdowienie, które możemy zauważyć po ściśnięciu kawałka skóry. Kolejnym etapem rozwoju tego schorzenia są widoczne wgłębienia w skórze, czasami zdarza się obrzęk. Następny etap to pojawienie się zagłębień w skórze, które są najbardziej widoczne gdy mamy napięte mięśnie. Na końcu cellulit uzewnętrznia się poprzez liczne guzki i bruzdy co może doprowadzić do powstania opuchlizny i bólu miejsce gdzie się rozwinął.

 

Istnieją trzy rodzaje cellulitu: obrzękowy, wiotki oraz twardy. Ten ostatni dotyka w szczególności młode panie, uwidacznia się przy ściśnięciu fragmentu skóry. Cellulit wiotki objawia się obrzękiem i bólem nóg. Natomiast obrzękowy łączy cechy obu powyższych.

 

Jak pokonać cellulit?

 

Walka z cellulitem polega na niedopuszczeniu do całkowicie siedzącego trybu życia. Aktywność fizyczna powinna być regularna i trwać więcej niż 30 minut. Polecanymi sportami są: marsze, bieganie, jazda na rowerze oraz aquaaerobik. Wspomagać się możemy zabiegami w gabinetach kosmetycznych.

Najbardziej polecaną kuracją jest Endermologie czyli masaż pod ciśnieniem z użyciem elektronicznych rolek.  Usuwa on cellulit, uelastycznia skórę, modeluje naszą sylwetkę i wspomaga produkcję kolagenu.

Kolejną propozycją jest endermologia w połączeniu z mezoterapią igłową gdzie pod skórę wstrzykiwana jest substancja wspomagająca efekty. Warto zadbać o codzienną pielęgnację naszej skóry poprzez robienie sobie masażu antycellulitowego pod prysznicem z użyciem szorstkiej rękawicy lub specjalnej szczotki.

 

Jeśli chcemy ustrzec się przed „pomarańczową skórką” lub zahamować proces jej powstawania musimy zmienić nasze codzienne nawyki. Wprowadzić należy dużo ruchu, zrezygnować z używek, unikać stresu. Ważne jest także jedzenie posiłków złożonych z białka, dużej ilości owoców i warzyw, zażywać witaminę C, pić duże ilości wody.