Usuwanie blizn

Każda blizna powoduje zażenowanie i kompleksy u właściciela tej niedoskonałości. Czasami wiążą się z nią traumatyczne przeżycia typu pożar, wypadek etc. Taki defekt jest szczególnie źle odbierany gdy na naszej twarzy pojawiły się nieestetyczne ślady po trądziku czy przebytej ospie. Nie można ich ukryć bo są widoczne nawet pod  makijażem. Takie osoby są zwykle nieśmiałe i chowają twarz za włosami. Jest to dość wysoka cena jaką się płaci za coś co zwykle dzieje się bez naszej winy. Warto więc dowiedzieć się jak można pozbyć się tego problemu zdrowotnego, który bardzo wpływa też na naszą psychikę.

 

Radykalne metody pozbywania się blizn

 

Operacyjne usuwanie znamion ma niebagatelny wpływ na organizm. Tego typu zabiegi są polecane dla osób posiadających duże blizny w widocznych miejscach które powstały najprawdopodobniej w powodu operacji chirurgicznych czy poważnych oparzeń skóry. Blizna zostaje wycięta z powierzchni skóry a jej krawędzie są powtórnie szyte. Po operacji należy nosić opatrunki wykonane z silikonu, które chronią świeżą ranę a przy okazji działają korzystnie na jej kształt, stymulują także regenerację uszkodzeń. Jednak podstawową wadą tej metody jest pozostawienie śladu na skórze, który jest na pewno dużo mniej widoczny ale nadal nie mamy efektu gładkiej i nieskazitelnej skóry.

 

Usuwanie blizn innowacyjnymi metodami

 

Najbardziej polecaną terapią usuwania blizn jest zabieg laserowy. Wiązka światła redukuje je trwale, w różnym stopniu. Nie mamy tutaj poważnego ryzyka powikłań. Najlepiej sprawdza się jeśli posiadamy znamiona wklęsłe lub wypukłe (takie jak po szczepionce). Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym a tuż po nim lekarz zaleca nam odpowiednią pielęgnację tych miejsc. Należy stosować zimne okłady i smarować newralgiczne miejsca specjalnymi maściami, np. na bazie allantoiny dzięki czemu nasz naskórek się szybciej zregeneruje. Jeśli zabieg miał miejsce latem, musimy chronić skórę przed promieniami UV i UVB.

 

Kosmetyczne triki w usuwaniu znamion

 

Blizny są czasami drobnymi ubytkami w skórze, pozostałościami po wypryskach, rozstępach pojawiających się w czasie ciąży czy okresu dojrzewania. Wtedy nie mam sensu poddawać się zabiegom laserowym czy operacjach bo wyrządzą więcej szkód niż pożytku. Świetnie przy tej okazji sprawdza się jednak mikrodermabrazja. Jest to zabieg usuwający zewnętrzne warstwy skóry. Jeśli posiadamy tzw. załamania skóry, dołki które są pamiątką po przebytej ospie lub różyczce warto spróbować wypełnić je kwasem hialuronowym. Jeśli walczymy z rozstępami możemy poddać się peelingowi kwasem trójchlorooctowym. Jego działanie polega na samoistnym zrzucaniu kolejnych warstw skóry aż stanie się ona gładka i nieskazitelna. Wymaga długiego okresu rekonwalescencji ale dla efektu warto go przeboleć.

Mezoterapia bezigłowa świetnie sprawdza się natomiast na blizny, które pojawiły się na naszej twarzy po przebyciu trądziku. Polega na stymulacji produkcji kolagenu, elastyny i powoduje wygładzenie cery. Także peeling z użyciem kwasów AHA oraz dermabrazja działają korzystnie jeśli chcemy pozbyć się chociażby w małym stopniu naszych blizn i znamion.